Kozí farma Prosetín

Kozí farma v Prosetíně letos slaví 10 let od svého založení.
Paní Iveta Kopajová, majitelka farmy, chová na farmě 33 koz a 2 kozly plemene koza hnědá krátkosrstá. „Jedná se o české národní plemeno vyšlechtěné z německé horské a z alpské kozy,“ dodává. Toto plemeno se vyskytuje bez rohů i s rohy a má vynikající mléčnou užitkovost.
Jedna koza dá v průměru 2,5 litrů mléka denně, z kterého následně paní Kopajová vyrábí čerstvé i zrající sýry, brynzu, jogurty, ricottu a zmrzlinu. Její výrobky získaly v minulosti několik ocenění v soutěži MLS Pardubického kraje. V loňském ročníku soutěže, podporující potravinářské výrobky a výrobce Pardubického kraje, získal ocenění zrající sýr Jack s pepřem, který zároveň patří k nejoblíbenějším sýrům mezi spotřebiteli.
Prodej výrobků probíhá ze dvora a na farmářských trzích či akcích v kraji, jako jsou například Koně v akci, Fresh festival či Krajské dožínky. Výrobky jsou také k sehnání ve zdravé výživě v Heřmanově Městci.

Jaké produkty jsou mezi zákazníky nejvyhledávanější?
„Jsou to především zrající sýry obecně, z čerstvých sýrů pak bylinkový a pikant, který byl v minulosti také oceněn v MLSu,“ říká majitelka farmy. Velkým lákadlem je pak u menších i větších strávníků zmrzlina z kozího mléka. Paní Kopajová ji vyrábí hned v několika příchutích. Nejčastěji je to mátová, jahodová a kávová. Váhavým zákazníkům slibuje, že pokud jim zmrzlina nebude chutnat, mohou přijít a vrátí jim peníze. Nikdo takový však dle farmářky zatím nepřišel.

Paní Kopajová na farmě po domluvě pořádá také exkurze pro děti. První typ exkurze je takzvaně „drbací“, kdy děti přijdou na farmu a mohou si kozy pohladit. Druhý typ zahrnuje i výrobu sýra. Každé dítě si z jednoho litru mléka může vyzkoušet vyrobit vlastní sýr, který si pak odnese s sebou. Mezitím co mléko pracuje se jdou děti podívat na kozy, mohou si je pohladit a podrbat.

A jak vypadá takový běžný den na farmě?
„Budíček ve 4:30, pokud vyrážím na trh tak i o hodinu dříve,“ říká paní Kopajová. Následuje kolotoč krmení, dojení, odvádění na pastvu, zpracování mléka, balení výrobků a večer opět krmení a dojení.
Obstarání zvířat zabere přibližně 7 hodin času, „den je pestrý a plný,“ dodává farmářka.

Zasáhla farmu pandemie koronaviru?
„Nebyla možnost jezdit na akce a trhy, fungoval pouze prodej ze dvora a prodejna zdravé výživy.“ Kvůli menšímu odbytu produktů se musela paní Kopajová zaměřit především na výrobu zrajících sýrů nad těmi čerstvými.
Kvůli zavřeným školám na farmě nebylo možné pořádat exkurze a nebylo možné dodávat výrobky restauračním zařízením. Dle paní Kopajové je tak propad v tržbách více než poloviční.

Pokud byste se chtěli na kozí farmu vydat, najdete ji na mapě Vyrobeno v Pardubickém kraji na portále Mapotic: Kozí farma Prosetín – Vyrobeno v Pardubickém kraji | Mapotic

Napsat komentář