You are currently viewing Sirupy Jsem Pecka

Sirupy Jsem Pecka

Jana a Ivan Baborákovi jsou výtvarníci. Jana maluje obrazy, je módní návrhářka, vyrábí ručně šité panenky a klobouky. Ivan je malíř a grafik.
Z města se přestěhovali do Přestavlk u Hrochova Týnce na venkovský statek s velkou zahradou a ovocnými stromy. Úrodu bylo potřeba zpracovat. A tak se rozhodli vyrábět sirupy. Jana oprášila rodinné recepty, které se u nich v rodině dědí z generace na generaci. Když nastane sklizeň, zapojí se celá rodina. Trhají, sbírají, lisují a pak ochutnávají a experimentují.

A proč název JSEM PECKA?
„Tak to je pecka!“ Zvolání, které se velmi často ozývá z úst těch, kteří ochutnají tyto sirupy. Když manželé Baborákovi přemýšleli nad názvem jejich firmy, nebylo složité kývnout právě na tento slogan.
Do výroby se pustili na naléhání přátel a kamarádů, pro které musela Jana rozšířit svou produkci sirupů připravovaných původně pro jejich dvě děti. Jejich argument byl: „Takovou dobrotu si nemůžete nechat jen pro sebe.“

Jak probíhá výroba?
Sirupy lisují zastudena a konzervují kyselinu sorbovou tak, jako naši předci. Ta se vyskytuje v přírodě a jde o nejbezpečnější konzervant. Proces výroby je jednoduchý: zralé a očištěné ovoce se podrtí a v menším nebo větším lisu se, podle druhu ovoce, vylisuje. Šťáva se míchá s oslazenou vodou a případně s výluhem z bylinek. Zakonzervuje se, a pak se sirupy stáčí do lahví.
U bylinek je nutné přičíst dobu macerace. Čím delší je, tím voňavější a chutnější je výsledek. Na závěr se sirup stočí do lahví, polepí se etiketami a každou z nich výtvarnice Jana ručně popíše.
Za skvělou chutí sirupů stojí nejen šetrné zpracování a vysoký podíl ovoce (až 60 % ve skleněné láhvi, která je samo sebou vratná!), ale i kreativní přístup Jany Baborákové. Ta má opravdový cit pro chutě a jejich vyváženost a je to právě ta skutečnost, která dělá sirupy Jsem Pecka tak žádoucími, a oblíbenými.
Do výroby se dostávají nejen jednodruhové sirupy jako je jahoda nebo černý rybíz, ale i odvážné kombinace – zelený ořech, červená řepa nebo citrón, zázvor, levandule aj.
Velkým hitem jsou sirupy zelený ořech a sirup z čerstvě pražené výběrové kávy.

V letošním roce získali za sirup Hruška ocenění MLS Pardubického kraje 2021 v kategorii Výrobky z medu a ostatní – ve skupině ostatní, a také se stal absolutním vítězem.
Sirup Hruška si můžete vychutnat i v chladných podzimních a zimních večerech, stačí zalít horkou vodou (ale ne vroucí!). Pak už si jen hodíte nohy nahoru a pochutnáte si na horké hrušce.🍐

Vyrábí více než 30 druhů sirupů, tak neváhejte a ochutnejte. Můžete si je zakoupit přímo na statku, ve vybraných obchodech ve Východních Čechách nebo si lze objednat na scuk.cz.

Jsem Pecka — Sirupy

Sirupy Jsem Pecka

Napsat komentář